O koži: Koža je fenomén

História kože je spojená s počiatkom ľudskej civilizácie. Koža je jeden z najstarších materiálov používaných človekom. Keď sa zamyslíme hlbšie, uvedomíme si, že je to naozaj materiál, ktorý obstál v skúške časom. Koža je symbolom elegancie a luxusu už po stáročia.

Koža je prestížnym materiálom. Množstvo výrobkov v rôznych odvetviach sa vyrába z kože. Kožená verzia vždy svedčí o kvalite. Jej prednosťou je predovšetkým vysoká odolnosť a pevnosť materiálu. Ďalšou unikátnou vlastnosťou je odolnosť proti ohňu. Výrobky z kože sú vždy aktuálne a moderné.

Koža je priliehavá, elastická, zachováva formu, dýcha a zároveň je pevná a odolná. Vstrebáva telesnú vlhkosť ale neprepúšťa príliš vlhko zvonku dovnútra. Pôsobí teplo, je príjemná na dotyk a má charakteristickou vôňu.

Ľudia majú dnes tendenciu posudzovať kožu ako stály, homogénny materiál, niečo čo je po celom svojom povrchu jednotné a rovnomerné. Toto je však mylný názor. Koža využívaná v módnom priemysle pochádza väčšinou z hovädzieho dobytku a ťažko by sme našli dve identické usne. Vek, dedičnosť, prostredie v ktorom je zviera chované, to všetko vplýva na charakter (a samozrejme aj cenu) kože.

Postavenie kože ako najtrvácnejšieho, mnohostranného, prírodného materiálu sa potvrdilo počas stáročí, nehovoriac o komforte. Je dôležité povedať, že v súčasnosti nemožno mať k použitiu kože ekologické výhrady, nakoľko žiadne zviera nie je zabité kvôli koži! Koža využívaná v módnom priemysle je vedľajším produktom mäsového priemyslu.

Usne spracovávané pre módny priemysel sú rezané na požadovanú hrúbku. Na výrobu koženej galantérie sa väčšinou využíva vonkajší povrch kože. Pre spodné časti (split/štiepenka/crosta) je príznačná predĺžená bunková štruktúra a jednosmerná väzba, čo môže mať za následok prelamovanie povrchovej úpravy a farebnú nestlálosť.

Koža ako prírodný materiál sa kategorizuje veľmi podobne ako drahé kamene. Čím menej nedostakov je na usni, o to zriedkavejší materiál pre výrobcu - čím je materiál zriedkavejší, o to je nákladnejší.

Spracovávané usne pochádzajú z celého sveta. V chladnejších klimatických podmienkach (napríklad na severe Európy) kombinovaných s kontrolovaným chovom dobytka je možné získať usne najvyššej kvality bez defektov. Bez ohľadu na výrobcu alebo systém hodnotenia – usne z chladných klimatických podmienok tvoria špičku ponuky.

Koža sa ako prírodný materiál vyznačuje charakteristickými znakmi ako sú farebné rozdiely, drobné jazvy, mnohotvárnosť lícovej kresby a pod. Všetky tieto charakteristické znaky kože zdôrazňujú jej prírodný charakter a jej jedinečnosť.

Kožu môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií a to: hladká koža, drsná koža (velúrová), kombinovaná, semianilínová a anilínová (bez krycej úpravy).

Najčastejšie sa vyskytuje hladká koža v rôznych úpravách a drsná koža (velúrová alebo jelenicová koža).

Ďalšie články

Zobraziť všetky články »