O kůži: Kůže je fenomén

Historie kůže je spojena s počátkem lidské civilizace. Kůže je jeden z nejstarších materiálů používaných člověkem. Když se zamyslíme hlouběji, uvědomíme si, že je to opravdu materiál, který obstál ve zkoušce časem. Kůže je symbolem elegance a luxusu již po staletí.

Kůže je prestižním materiálem. Množství výrobků v různých odvětvích se vyrábí z kůže. Kožená verze vždy svědčí o kvalitě. Její předností je především vysoká odolnost a pevnost materiálu. Další unikátní vlastností je odolnost proti ohni. Výrobky z kůže jsou vždy aktuální a moderní.

Kůže je přiléhavá, elastická, zachovává formu, dýchá a zároveň je pevná a odolná. Vstřebává tělesnou vlhkost ale nepropouští příliš vlhko zvenčí dovnitř. Působí teplo, je příjemná na dotek a má charakteristickou vůni.

Lidé mají dnes tendenci posuzovat kůži jako stálý, homogenní materiál, něco co je po celém svém povrchu jednotné a rovnoměrné. Toto je však mylný názor. Kůže využívaná v módním průmyslu pochází většinou z skotu a těžko bychom našli dvě identické usně. Věk, dědičnost, prostředí ve kterém je zvíře chované, to vše ovlivňuje charakter (a samozřejmě i cenu) kůže.

Postavení kůže jako najtrvácnejšieho, mnohostranného, ​​přírodního materiálu se potvrdilo během staletí, nemluvě o komfortu. Je důležité říci, že v současnosti nelze mít k použití kůže ekologické výhrady, protože žádné zvíře není poraženo kvůli kůži! Kůže využívaná v módním průmyslu je vedlejším produktem masného průmyslu.

Usně zpracovávány pro módní průmysl jsou řezané na požadovanou tloušťku. Na výrobu kožené galanterie se většinou využívá vnější povrch kůže. Pro spodní části (split / štípenka / Crosta) je příznačná prodloužená buněčná struktura a jednosměrná vazba, což může mít za následek prolamování povrchové úpravy a barevnou nestlálosť.

Kůže jako přírodní materiál se kategorizuje velmi podobně jako drahé kameny. Čím méně nedostatky je na usni, o to méně častý materiál pro výrobce - čím je materiál méně častý, o to je nákladnější.

Zpracovávány usně pocházejí z celého světa. V chladnějších klimatických podmínkách (například na severu Evropy) kombinovaných s kontrolovaným chovem dobytka je možné získat usně nejvyšší kvality bez defektů. Bez ohledu na výrobce nebo systém hodnocení - usně z chladných klimatických podmínek tvoří špičku nabídky.

Kůže se jako přírodní materiál vyznačuje charakteristickými znaky jako jsou barevné rozdíly, drobné jizvy, mnohotvárnost lícové kresby a pod. Všechny tyto charakteristické znaky kůže zdůrazňují její přírodní charakter a její jedinečnost.

Kůži můžeme rozdělit do několika kategorií a to: hladká kůže, drsná kůže (velurová), kombinovaná, semianilínová a anilinová (bez krycí úpravy).

Nejčastěji se vyskytuje hladká kůže v různých úpravách a drsná kůže (velurová nebo jelenicová kůže).

Další články

Zobrazit všechny články »